Autoři výstavy

Výstavu pořádá CK LIVINGSTONE. Hlavní autor Rudolf Švaříček podnikl řadu výprav do vzdálených koutů světa. V roce 1995 založili s Jitkou Popelkovou CK LIVINGSTONE, do exotických oblastí úspěšně zorganizovali stovky exotických akcí a expedic. V posledních letech se činnost cestovní kanceláře rozkošatěla o stavby unikátních výstav, vydávání vlastních publikací z edice LIVINGSTONE. Projekt prezentuje i historické materiály největších es našeho cestování – dvojice Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Díky sepětí tří materiálů z průběhu více než čtyřiceti let expozice nabízí rozsáhlý a vzrušující pohled na podivuhodnosti ostrova.

Rudolf Švaříček

Nejrozsáhlejší a nejaktuálnější materiál ze svých výprav dodal Ing. Rudolf Švaříček. Známý cestovatel nové generace se vypravil do hlubin ostrova ke kmenům, které bojují v rituálních válkách, komunikují s duchy, používají krevní mstu. Návštěvník bude se zatajeným dechem hltat průchody džunglí, příhody z hor, potoků, bažin i přechodů liánových mostů. Dobrodružné snímky z nejvyšších ledovcových vrcholů se střídají s přiblížením života domorodců, scenériemi jedinečných přírodních lokalit a momentkami z osad, které jsou bez kontaktu s okolním světem.

Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka

Nejslavnější cestovatelské dvojici Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund se podařilo dostat na Novou Guineu v klíčový okamžik předělu historie. Svojí návštěvou se přesně trefili do odchodu Holanďanů a vzniku nového území Irian Jaya. Materiál, který z cesty získali, nemohl být za minulého režimu uveřejněn. Dnes je k dispozici unikátní rukopis, který jako jediný z množství reportáží značky H+Z nebyl dosud publikován. Historickou část doplňují unikátní fotografie a mapy s dobovými poznámkami.

Miloslav Stingl

Do projektu vstupuje nejznámější a počtem vydaných knih neplodnější český spisovatel PhDr. Miloslav Stingl. Připravil materiál, při kterém těží ze svých jedenácti výprav na Novou Guineu. Jeho aktivity zde v rozmezí více než třiceti let (první cesta 1967, zatím poslední v roce 98) poskytují dlouhodobý náhled a skutečně mimořádnou znalost problematiky s možností srovnání. Rozpracoval několik zajímavých témat, mj. kanibalismus, lovce lebek, tajemnou nemoc kuru či milostný život, sex a erotiku Papuánců. V červenci 2015 byl nominován na státní vyznamenání, medaili za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal. Celkovému počtu vydání všech jeho knih se nikomu z ostatních českých spisovatelů nepodařilo ani přiblížit.

S Miroslavem Zikmundem ve výstavě Tamtamy času 21. 6. 2014. Tajemná Indonésie jej opět nadchla. Mirkovi je neuvěřitelných 95 let a nezdolnou energií ohromuje okolí. Jeho moudro a elán příjemně hladí…