Výstava Tajemná Indonésie, TAMTAMY ČASU – Nová Guinea otevřela své brány v Paláci šlechtičen již 14.2. Nově je výstava obohacená o sekci Tichomoří. Jedinečná kolekce fotografií cestovatele Rudy Švaříčka z životní výpravy na nejexotičtější ostrovy. Rituální skoky na liáně z obřích věží a Vanuatu. Muži se přivazují šlahounem liány k vrcholu, aby se v pádu dotkli hlavou země. Na těchto zapomenutých místech má bunjee kořeny! Poslední nahý svět, tajemné zvyky, rituály, tradice, hedvábné pláže, azurové moře, korálové útesy a vodopády. Máte jedinečnou možnost vidět tuto expozici poprvé!
Výstava prezentuje také historické materiály největších es našeho cestování – dvojice Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund, kterým se podařilo dostat na Novou Guineu v klíčový okamžik předělu historie. Svojí návštěvou se přesně trefili do odchodu Holanďanů a vzniku nového území Irian Jaya. Materiál, který z cesty získali, nemohl být za minulého režimu uveřejněn. Dnes je k dispozici unikátní rukopis – kniha Past na rovníku, který jako jediný z množství reportáží značky H+Z nebyl dosud publikován.
Historickou část doplňují unikátní fotografie a mapy s dobovými poznámkami. Ukázky z publikace naleznete v dílčí expozice H+Z, knihu můžete zakoupit na pokladně.
Do projektu také vstupuje nejznámější a počtem vydaných knih neplodnější český spisovatel PhDr. Miloslav Stingl. Připravil materiál, při kterém těží ze svých jedenácti výprav na Novou Guineu. Jeho aktivity zde v rozmezí více než třiceti let (první cesta 1967, zatím poslední v roce 98) poskytují dlouhodobý náhled a skutečně mimořádnou znalost problematiky s možností srovnání. Rozpracoval několik zajímavých témat, mj. kanibalismus, lovce lebek, tajemnou nemoc kuru či milostný život, sex a erotiku Papuánců. V červenci 2015 byl nominován na státní vyznamenání, medaili za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal. Celkovému počtu vydání všech jeho knih se nikomu z ostatních českých spisovatelů nepodařilo ani přiblížit.

Jako doprovodný program byl v Brně uspořádán Indonéský večer v divadle Reduta. Společně jsme tedy oslavili 100 let Miroslava Zikmunda! Program byl bohatý, vystoupil taneční spolek Kintari, bojovníci Pecak silat, atmosféru doladil bambusový orchestr Anklung a Miloslav Stingl zavzpomínal kromě svých cest i na Miroslava Zikmunda.