Premiéra výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času sklidila v roce 2002 obrovský úspěch v pražském Národním muzeu. V českých podmínkách šlo o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Projekt vznikl na základě cest několika českých cestovatelů na zapomenutou část planety.
V Národním muzeu se jednalo o výstavu, na které se podílely i další organizace jako Vlastivědné muzeum v Olomouci, Univerzita Palackého v Olomouci, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Slezské zemské muzeum v Opavě, Botanická zahrada v Tróji.
Ve stejném roce byla vydána v edici LIVINGSTONE stejnojmenná kniha TAMTAMY ČASU o Nové Guineji, kde se poprvé potkávají ojedinělé cestovatelské veličiny. Nejaktuálnější poutavý text Rudolfa Švaříčka odhaluje nejen dobrodružné výkony hluboko v nitru jedinečného ostrova. Známý cestovatel nové generace se vypravil ke kmenům, které bojují v rituálních válkách, komunikují s duchy, používají krevní mstu.
Díky sepětí tří materiálů z průběhu více než třiceti let kniha nabízí rozsáhlý, vzrušující a čtivý pohled na podivuhodnosti ostrova. Knihu o vlasti lidojedů doprovází velké množství unikátních barevných i černobílých fotografií. Součástí byl i přírodní kalendář Nová Guinea – Tamtamy času, který se vyráběl v daleké Indonésii. Použitými materiály jsou: kůra (u domorodců se užívá na bederní zástěrky), bambus, kasava – maniok, taro, sago, bambus, sisal, banánové provázky, papír z rýže a bambusu. Uvnitř zvláštního bambusu bylo navíc dárkové balení vonných tyčinek. Součástí vernisáže byl i křest jmenované knihy. Výstavou v Národním muzeu se odstartoval unikátní projekt Tajemná Indonésie, který se následně realizoval i v dalších městech.