Jak se žije na Nové Guinei? Nuda ničím nepřekvapí! Stále upřednostňuji zážitky před vzpomínkami! Padá na mne hlad po Nové Guineji a dobrodružství na ní… I vy ji můžete zažít, na živo nebo prostřednictvím výstavy Tajemná Indonésie.
Na Nové Guineji lze najít to, co už jinde na planetě neexistuje. Kdyby nebyla, musel bych si ji vymyslet. Den tady přinese víc zážitků než měsíc v domácím prostředí. Vše je intenzivnější, zhmotněly zde nejodvážnější sny a představy. Osahal jsem si nové poznání, že obávaný ,,kanibal” může mít křehkou duši. Guinea je promíchána stejně černobíle jako všechny končiny světa. Lidé dobří i špatní. Zde je vše jen zkratkovitě přímé. Jsi-li dobrý, buď přítel! Pro hříšníka je trest okamžitý.
Pobyt v divočině má svá kouzla. Ráj lidojedů!
Kdo je divoch, jak definovat, co je kruté? Záleží na optice pohledu. Civilizace nás naučila přetvářce, souvětím prázdných slov, nic neříkajícím mlživým projevům. Pomluvám a slovním berličkám.
Jsme zvyklí na kulturu, kde jsou vědomosti zakódovány a napěchovány do knih. Školy jsou ve skutečnosti cvičením, jak zacházet s těmito znalostmi, učitelé vysvětlují moudra knih. Existuje i jiný svět! Daniové nikdy nepoznali písmo. Neměli potřebu kvantifikovat své prostředí, neznali a nepoužívali peníze. Mají výjimečný smysl pro rovnováhu. Nezajímá je soutěžení, nepotřebují vyhrávat. Neocení výjimečnost. Délku trasy neměří na uražené kilometry, ale na noci a dny strávené na cestě. Každý den, hodina i minuta jsou tady zvláštní. Jako by byly poslední! Daniové znají jen čtyři číslovky. Magiat – jedna, Pete – dvě, Henaken – tři, Modok – mnoho. Etnika v horách mají svérázné početní systémy. Jeden je založený na neobvyklé základně čísla 27. Dostanou se k ní počítáním od malíčku levé ruky přes paži, loket a rameno vzhůru přes hlavu a pokračují dolů po pravé paži opět k malíčku. Jinde se vychází z posvátné dvanáctky, kterou se vše násobí. Hodnotu věci vyvažuje dvanáct krát dvanáct mušlí kauri. V další oblasti považují za nejdůležitější číslo třináct. Příslušníci kmene Egaki jsou čísly zcela posedlí a počítají do tisíců. Kmen Ketengban počítá do deseti. Nejprve sčítá ohnuté prsty ruky (obráceně než my). Na číslovky 6, 7, 8, 9 a 10 ukazuje pravá ruka na levou ve výši zápěstí, předloktí, lokte, paže a ramene.
Guinea ke mně byla štědrá a poznání velké! Poznejte ji i vy, stále je možnost v brněnském Paláci šlechtičen.